Alver, pölissaarlane, Angla tuulikupargi arendaja, pärandkultuuri hoidja, “Meeldib, et Karja Pagaris tehakse tööd pühendumusega ja südamega.”

Olen pärit Leisi vallast, Asuka külast, hariduselt puidutisler. Olen jäänud saarele – kus sa siit lähed – vesi ümberringi. Turismiga olnud seotud 20 aastat, kui vötsin vastutuse hoida kolme suurt turismiobjekti – Kaali, Panga pank, Angla tuulikuparki – korras ja köigile kättesaadav. Saaremaal sai hästi süüa ja magada, aga polnud kohta, kus käsitööd müüa ning pärandikutuuriga tutvuda. Pärandikultuur on meie esivanemate jäljed kultuurmaastikul, seda tuleb hoida. Olen ise selle vara 20 aastaga kokku kogunud.

Ajahammas oli kõvasti Angla tuulikuid purenud. Omal ajal oli siin 12 tuulikut, hetkel 5. Igale külale oli antud oma maasiil, kuhu sai tuuliku üles panna. Küüditamise aegadel ei tohtinud olla ühtegi liikuvat objekti, mis reedaks elu, nii tuli tuulikud ise ära löhkuda. Taastamise algul 2009 olid tuulikud väsinud ja lagunenud. Muinsuskaitse ja EAS-I rahastuse abiga said kõik ilusasti taastatud, nii et veel kindlalt 100 aastat püsivad.

Anglasse sai rajatud pärandkultuurikeskus tegevuste jaoks, et turistidel siin huvitav oleks. Puidu-, dolomiidi-, savi-, viltimis- ja sepikoda pakuvad hulgaliselt põnevaid tegevusi ja tutvustavad meie käsitöökultuuri. Lisaks on taluloomad, et lapsed tänapäeval nutimaailmast välja tuleksid ja maaelust ei vööranduks. On käinud ka inimesi, kes ei tunne kitse ära. Meil on valged kitsed ja mustad lambad. Kui kalkun pojad haudub, võtab ikka silma märjaks küll.

Pakume ka rahvuslikku talutoitu, suurest potist ja palju. Sealiha, tangupuder, kodused vanaemaaegsed kotletid – turistile meeldib väga.

Karja külaelu on meil väga lahe. Mammid on toonud tikitud esmeid – mis nad kapis ikka kolletavad. Naabrimemm tuleb oma vokiga ja näitab, kuidas lönga kedratakse, kuidas valmib sokk. Nunnumeeter on põhjas.

Väga hea koostöö on meil Karja Pagariga, kes küpsetab meile erilist Angla rukkileiba. Seda leiba saab ainult Angla tuulikumäelt. Meeldib, et Karjas tehakse tööd pühendumusega ja südamega. See on elustiil. Nagu meilgi. Unistame suurelt, aga teeme natuke ära ka. Tubli, et üldse midagi teed. Hommikul külma dušši all tulevad eriti head mõtted. Mulle meeldivad väljakutsed ja uuendusikud tegevused.

Legendiks muutunud lugu ka: Anglas on tuulekoridor ja palju värsket õhku. Kui turismibussist kellegil bussist maha astudes pea ringi hakkab käima, viime sumbuti juurde – saab linnakeskkonda tagasi. Nali. :

Mis minu lemmik Karja Pagari leib on? Ikka Angla rukkileib.

Tuulikupark on aastaringselt lahti iga päev. Tulge külla!