Pihtla Aavo, pölissaarlane, rukki kasvataja ja veski omanik “Karjas juba teatakse, et värske jahu saabub siis, kui on ahjusooja leiva päev.”

Minu lugu: olen sündinud siin Pihtlas, männiku körval. Kooli käisin üle pöllu, sest tänavad olid lund täis ja kool on lähedal, kiriku taga. Naabripoiss oli suurem, vöttis öe selga ja nii me üle pöllu kömpisime. Inimlikumat kooli pole ma veel trehvanud – hommikul ja öhtul kallistatakse – sellised on siin kombed.

Siis sai 10 aastat hulgutud mööda Eestit ja Venemaad (kroonus), EPA ja Tihemetsa said löpetatud ning tulin tagasi Kaarma kolhoosi peainseneriks. 2004 hakkas asi pihta, kui vanaisa talu sai tagasi osta ja ühe traktoriloksu ka. Kokku oli 7 hektarit maad, millest tänaseks on juba 200, osad rendimaad. Aga no ega mehaanik pole ju pöllumees! Ühe semestri öppisime koolis agronoomiat ka – panime väetise suhu, kui oli kibe, oli lämmastik, kui hapu, siis sulfaat. Viljapöld peaks olema nagu müür ja vili sinkjas – teeb palju vörseid ja on öige asi. Kui mitte, siis ikka mötled, et mis seekord juhtus. Sellepärast ongi pöllul eri körgusega viljapead. See talv oli näiteks lumeta. Noored, kes koolist tulnud on ergud, seda asja öppinud. Ega ma muidu räägi, et mehaanik pistab väetise korra suhu ja peab ka hakkama saama.

Vilja hinnad sõltuvad Roterdammi turust ja maailma hindadest. Sel sügisel juba märgid on, et viljahind hakkab tõusma. Ukrainas ja Ameerikas oli põuda – kõik möjutab. Nagu aktsiaturg. Kokkuostufirmad annavad viljakasvatajale köigepealt väetist ja saavad hiljem vilja tagasi – nii on köigile mugav.

Koostöö Karja Pagariga sai alguse nii, et mul siin kuivati ja oma veski ning inimesed käisid koduvilja jahvatamas. Tekkis möte, et vöiks Karja ka saata. Karja Pagar ütles, et pole vastu, aga jahu peab olema tunnustud. Siis köpitsesime Veski nii korda, et VET-amet saaks tunnustada ja siiamaani viime mitu korda kuus jahu, aga ainult siis kui on sooja leiva päev. Jahu teeme tellimuse peale ja läheb kohe värskelt Karja. Vahetame värsket jahu värske leiva vastu.

Metsloomi satub ka ikka põllule, aga need väiksed loomakesed ei tee mingisugust kahju. Kits toimetab ära ja läheb metsa tagasi. Tal seal isegi karm metsaelu. Inimene ei pea köike ka teadma, kuidas nad seal ellu jäävad. Me toimime koos.

Jah, elu on pönevust pakkunud – mis sa siin kahetsed.

Mis minu lemmik leib on? No ikka klassikaline Rukkileib on hea, Seemneleib samuti. Karja leivad on mönusalt mahlased.